Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Atsarginės planetos neturime

Šviesos tarša arba fototarša - pernelyg didelis ar įkyrus dirbtinio apšvietimo naudojimas (2010 03 29)

Šviesos tarša – didžia dalimi susidaro dėl netinkamų apšvietimo konstrukcijų, kurios dirbtinę šviesą skleidžia visomis kryptimis, t.y. ne tik palei žemę, bet ir į dangų, kur jos nereikia.

Šviesos tarša įtakoja faunos gyvenimo ritmą – migraciją, reprodukciją, maitinimo ciklus ir pan. Vabzdžiai, skrisdami į šviesą, su savimi traukia šikšnosparnius, paukščius ir t.t., kurie atsitrenkę į namų langus, šviestus dažnai žūsta. Naktiniai gyvūnai tokie kaip dykumų graužikai, šikšnosparniai, oposumai, parsukai ir pan. dėl pernelyg ryškaus apšvietimo nakties metu tampa lengvu plėšrūnų grobiu.

Kalbant apie paukščius, tyrimai nustatė, kad ilgas buvimas dirbtinėje šviesoje sąlygoja, kad paukščiai anksčiau pradeda veisimosi sezoną, ilgėja maitinimo laikotarpis, o tai turi neigiamos įtakos migracijos srautams – daug paukščių žūsta.

Jūrų vėžliai gyvena tik tamsiose paplūdimiuose, kurių yra vis mažiau. Vėžliai neberanda vietų lizdų sukimui, atsiduria ties išnikimo riba. Panašios problemos būdingos varlėms ir rupūžėms.

Šviesos tarša turi neigiamos įtakos žmonių sveikatai. Dirbtinis apšvietimas sukelia įtampos, nemigos, nuovargio priepuolius, lėtinių lygų paūmėjimą. Naujausi tyrimai parodė, kad ilgas buvimas dirbtinėje šviesoje sąlygoja didėjančia vėžio susirgimo riziką. Nustatyta, kad moterys, gyvenančios labiau apšviestose vietose (kur gatvėse naktį galima būtų skaityti) net 73% dažniau suserga krūtų vėžiu. Išsivysčiusiose pramoninėse valstybėse, dėl didelės šviesos taršos moterys suserga krūtų vėžiu 3-5 kartus dažniau nei kitose pasaulio valstybėse. Alkos moterys šia vėžio forma serga 20-50% rečiau. Panašios tendencijos pastebimos ir kalbant apie prostatos vėžį.

96% ES gyventojų ir arti 50% pasaulio gyventojų gyvena vietose, kur naktį yra tiek šviesu, kiek šviesu būna esant mėnulio priešpilniui arba dar šviesiau. Kiekvienais metais dėl netinkamo ar perteklinio dirbtinės šviesos naudojimo į atmosferą išmetami šimtai milijonų tonų CO2. JAV kasmet dėl nereikalingo dirbtinio apšvietimo prarandama virš 1,7 mlrd. dolerių ir į atmosferą išmetama 38 mln. tonų CO2.

Apšvietimui sunaudojama ¼ pasaulio elektros energijos.

Parengė Dorota Denkovska

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Komentaras: