„ŠALTOJO KARO“ BALTARUSIAI NENORI

 (2014 04 07)


Baltarusijos Jungtinės piliečių partijos pirmininkas A.Liabedzka į Briuselį atvyko tiesiai iš Minsko kalėjimo, kur praleido 15 parų. www.ucpb.org nuotr.
 http://media.search.lt/GetFile.php?OID=252047&FID=736151

       Praėjusią savaitę Europos Parlamente Briuselyje pirmą kartą per keturis mėnesius Ukrainos reikalai, ko gero, susilaukė konkurento. Į EURONEST Parlamentinės Asamblėjos Baltarusijos darbo grupės posėdį atvyko solidi pagrindinių šios šalies opozicinių partijų vadovų delegacija. Su svečiais diskutavome ir Užsienio komiteto klausymuose, kuriuos man įžangine kalba teko pradėti, ir darbo grupėje, ir prie pietų stalo.

      Pagrindinė išvada – įvykiai Ukrainoje, jeigu Europos Sąjunga teisingai įvertins padėtį Baltarusijoje, galėtų praverti „galimybių langą“ geresniems santykiams su šia šalimi.  Aukščiausio lygio ES susitikimas Vilniuje – žingsnelis į priekį, pradėtos derybos dėl diskriminuojančio Baltarusiją vizų režimo palengvinimo. Nepaisant antivakarietiškos propagandos, net 50 proc. Baltarusių pasisako už suartėjimą su ES, o su Rusija – 40 proc. Į klausimą dėl noro sugrįžti į TSRS laikus Rusijoje ir Ukrainoje teigiamai atsakančių daugiau, negu Baltarusijoje. Tačiau šuolis į „šaltojo karo“ padėtį, kaip pabrėžė Baltarusijos opozicionieriai, dar labiau pririštų Baltarusiją prie Rusijos. Tuo labiau, kad dauguma baltarusių nepritaria griežtai neigiamam opozicijos požiūriui į Krymo aneksiją, vertina ją panašiai, kaip ir Maskva.

      Dėl sukėtimų Ukrainoje liko beveik nepastebėti vietos savivaldybių rinkimai Baltarusijoje. Svečiai pasakojo, kad šį kartą kaip niekad kietai buvo „užsukinėjami varžtai“. Rinkiminėse komisijose, kur ir anksčiau opozicijos atstovų su žiburiu tekdavo ieškoti, jų sumažėjo dar kelis kartus. Opozicijos kandidatus ir jų palaikytojus visaip baugino, suiminėjo penkioms - penkiolikai parų, vertė atsisakyti dalyvavimo rinkimuose. 88 proc. rinkiminių apylinkių tik vienas kandidatas „konkuravo“ pats su savimi. Tad nenuostabu, kad iš beveik 19 tūkstančių vietos tarybų deputatų opozicijai atstovauja ... tik dešimt.

      Kai kurie Europos Parlamento nariai tvirtino, kad artimiausiais dešimtmečiais toje šalyje pokyčiai nenumatomi, kad opozicija per daug susiskaldžiusi ir praranda įtaką. Svečiai griežtai paneigė tokią nuomonę. Kad ir prognozuodami vis didesnį spaudimą prieš kitaminčius, rinkimų rezultatų falsifikavimą, opozicijos atstovai dalyvaus kitąmet įvyksiančiuose prezidento rinkimuose ir bursis aplink du, o gal ir vieną kandidatą.

      Labai šlubuoja Baltarusijos ekonomika. Biudžeto deficitas per metus išaugo keturis kartus ir pasiekė 8 milijardus dolerių. Šiemet numatoma 16 proc. infliacija – skaudžiai brangs prekės ir paslaugos. Opozicijos atstovai teikia siūlymus ir ruošia ekonomines programas. Labai svarbu parodyti, kad tam tikras socialinis stabilumas, kurį sugebėjo pasiekti dabartinė valdžia Rusijos dotacijų dėka, įvykus pokyčiams, būtų išsaugotas.

      Revoliucinės permainos Ukrainoje, ultimatyvūs Maidano reikalavimai atsiriboti nuo senosios valdžios, nuo oligarchų, kol kas neiškėlė į tos šalies lyderius naujų, „nesusitepusių praeitimi“ politikų. Dabartinė valdžia ir pagrindiniai kandidatai į prezidentus arba dirbo V.Janukovičiaus vyriausybėse, arba sėkmingai bendradarbiavo su Maskva, tarp jų yra ir milijardierių. Diskutavome apie tai su svečiais, atkreipdami dėmesį į būtinybę Europos Sąjungai kalbėtis su įvairių grandžių Baltarusijos valdžios atstovais, nusiteikusiais reformuoti šalį.

      Jei blogėtų ES ir Baltarusijos santykiai, dar labiau aptirptų ir šalies nepriklausomybė. Briuselis, reaguodamas į įvykius Ukrainoje, jokiu būdu neturėtų nusisukti nuo Baltarusijos, izoliuoti jos.