ES teisėkūra 2014: kokie teisės aktai įsigalioja ir kokius planuojama priimti

 (2014 01 10)


Šiais metais įsigalioja nemažai svarbių ES teisės aktų, kurie tiesiogiai paveiks visų mūsų kasdienį gyvenimą. Tarp jų – naujosios maisto ženklinimo taisyklės, nauji elektros ir elektronikos prekių atliekų tvarkymo reikalavimai, matavimo prietaisų su gyvsidabriu draudimas; startuoja naujos „Erasmus+“ ir humanitarinės pagalbos savanorių programos. Be to, šiais metais tikimasi pradėti išduoti bendrus Europos patentus, kurie bus keliolika kartų pigesni nei dabartiniai.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo taisyklės, kuriomis siekiama sustiprinti muitinių pajėgumus stabdant padirbtų prekių srautą į Europos Sąjungą. Jos leis be teismo sprendimo, jei su tuo sutinka intelektinės nuosavybės teisių turėtojas ir importuotojas, naikinti nelegalius ir pavojingus gaminius, konfiskuotus prie ES sienos.


ES pradeda įgyvendinti programą, pagal kurią bus rengiami savanoriai humanitarinės pagalbos projektams visame pasaulyje. 2014–2020 metais planuojama parengti apie 10 tūkst. savanorių.


Taip pat startuoja atnaujinta visų laikų populiariausia studentų mainų programa „Erasmus“. Ji taps naujos švietimui, mokymui, jaunimui ir sportui skirtos ES programos „Erasmus+“ dalimi.


Ne vėliau kaip 2014 m. vasario 14 d. valstybės narės turės savo teisės aktus suderinti su naująja direktyva dėl elektros ir elektronikos prekių atliekų. Ja nustatoma, kad nuo 2016 m. bus privaloma surinkti 45 proc. parduotų elektroninių prietaisų, o nuo 2019 m. siektinas rodiklis taps 65 proc. parduotų prietaisų arba 85 proc. susidariusių elektroninių atliekų.


Nuo 2014 m. balandžio 10 d. rinkai nebus tiekiami profesinėse ir pramonės srityse naudojami matavimo prietaisai su gyvsidabriu: barometrai; drėgmėmačiai; manometrai; sfigmomanometrai; spaudimo matuokliai, naudojami su pletizmografais; tenziometrai; termometrai ir kiti neelektriniai temperatūros matavimo prietaisai.


2014 m. gruodžio 13 d. bus pradėtos taikyti naujos maisto ženklinimo taisyklės, kurios įpareigos nurodyti, ar neįpakuotuose maisto produktuose, pvz., restoranuose ir valgyklose, yra alergenų. Be to, bus reikalaujama aiškiai nurodyti pakaitinius maisto produktus, pvz., daržovių produktus, kuriais galima pakeisti sūrį ar mėsą, o užšaldytus ir pardavimui atšildytus produktus bus privalu ženklinti žodžiu „atitirpintas“. Tuo tarpu nauji maistingumo žymėjimo reikalavimai bus taikomi nuo 2016 m. gruodžio 13 d.


Šiai metais toliau bus siekiama sukurti vieningą bankų gelbėjimo mechanizmą bei priimti naujas asmens duomenų apsaugos taisykles.

Šaltinis: Europos Parlamento naujienos, 2014 01 07, www.europarl.europa.eu