Misija: santarvės išsaugojimas

 (2011 02 01)


„Tenutolsta bet koks pyktis ir riksmas” – tokį šūkį jau 20 metų aplink save skleidžia žurnalo „Santara” redaktorius Romualdas Norkus. Žurnalistas, kultūros puoselėtojas ir visuomenininkas R. Norkus už nuopelnus, puoselėjant santarvę, buvo apdovanotas „Santarvės fondo” ordinu „Pro augenda concordia“.

Atsiimdamas apdovanojimą, R. Norkus kalbėjo, kad jam prireikė daug drąsos, leidžiant savo vardą įrašyti prie tokių iškilių ir Lietuvos kultūrai nusipelniusių asmenybių. „Visą gyvenimą buvau tarsi šešėlyje, man nereikėjo viešumo, o dabar man pranešė, kad būsiu apdovanotas ir mano pavardė atsidurs šalia K. Vasiliausko, V. Sladkevičiaus. Just. Marcinkevičiaus bei daugelio kitų. Man reikėjo daug drąsos, kad išdrįsčiau savo nuopelnus palyginti su jų“, - su jam būdingu kuklumu kalbėjo R. Norkus, apdovanojimą paskyręs savo anūkui.

Sveikinimo žodžius tarė „Santarvės fondo“ tarybos pirmininkas Julius Kazėnas, pabrėžęs santarvės idėjos puoselėjimo svarbą. J. Kazėno nuomone, dabar daug žmonių jaučiasi nelaimingi, nuolat yra veliami į politinius žaidimus ir verčiami pamiršti tikrąsias vertybės, todėl R. Norkaus veikla, jo kūryba turi būti tinkamai įvertinta ir nepamiršta.

Žurnalistą R. Norkų daugelį metų pažįstantis ir jo pasveikinti atvykęs Europos Parlamento narys Justas Paleckis pabrėžė, kad su džiaugsmu laukia kiekvieno jų susitikimo ar pokalbio. „Atsimenu, kai dar gyvenau Vilniuje, suskambėdavo telefonas ir žmona pasakydavo, kad skambina Romas. Paklausdavau - kuris Romas? „Santara“ – vienu žodžiu atsakydavo žmona. Visada su malonumu prieidavau prie telefono“, - draugystę su R. Norkumi prisiminė J. Paleckis.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirigentas Saulius Sondeckis įžvelgė simbolinį žodžių „santarvė“ ir „santara“ panašumą. „Kaip panašiai skamba – santarvė ir santara. Romualdas visada buvo tolerancijos, šviesos ir santarvės skleidėjas“ – sveikinimo žodį tarė S. Sondeckis.

Ordinas „Pro augenda concordia“ yra teikiamas nuo 1994 – ųjų metų ir jį yra gavę dvasininkai Kazimieras Vasiliauskas ir Vincentas Sladkevičius, tėvas Stanislovas, poetas Justinas Marcinkevičius, literatūrologė Viktorija Daujotytė-Pakerienė, Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas, Lenkijos prezidentas Aleksanderas Kwasniewskis, menotyrininkas Romualdas Budrys, alpinistas Vladas Vitkauskas, ilgametis UNESCO Generalinio direktoriaus pavaduotojas Henrikas Juškevičius, akademikas Jonas Kubilius, disko metikas Virgilijus Alekna, Kaliningrado ir Sankt Peterburgo miestai bei žurnalistas Algimantas Čekuolis.

Bernardinai.lt, 2011 01 31, http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2011-01-31-misija-santarves-issaugojimas/57119