Lietuvos europarlamentarai inicijuoja EP poziciją dėl atominių elektrinių ES kaimynystėje saugumo

 (2011 05 10)


Trims didžiausioms Europos Parlamento politinėms grupėms atstovaujantys Lietuvos europarlamentarai užregistravo rašytinį pareiškimą dėl atominių elektrinių ES kaimynystėje saugumo. Justas Paleckis ir Zigmantas Balčytis (Europos socialistų frakcija, S&D), Leonidas Donskis  (Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcija, ALDE), Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Europos liaudies frakcija, EPP) suvienijo pastangas siekdami platesnio ES institucijų, šalių narių bei tarptautinių organizacijų dėmesio Lietuvai itin aktualiai problemai – šalia Lietuvos ir ES sienų planuojamų atominių elektrinių Baltarusijoje bei Kaliningrado srityje saugumui.

Pateiktame rašytiniame pareiškime Lietuvos europarlamentarai pabrėžia, kad tarptautinių saugumo kriterijų neatitinkančių atominių elektrinių statyba šalia ES sienų kelia didelį pavojų ne tik ES šalims, bet ir visai Europos teritorijai ir yra bendras visos ES rūpestis, kuris privalo sulaukti ne tik šalių narių, bet ir Europos Komisijos dėmesio ir aktyvių pastangų užtikrinant saugumą. Tad europarlamentarai ragina ES ir Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA) daryti konstruktyvų spaudimą Baltarusijai bei Rusijai siekiant, kad jos laikytųsi tarptautinių standartų ir bendradarbiautų su tarptautiniais ekspertais visais atominių elektrinių pasirengimo, statybos ir veiklos etapais.

Jei per tris mėnesius nuo užregistravimo šiam pareiškimui savo parašu pritars daugiau nei pusė Europos Parlamento narių, jis įsigalios ir taps oficialia EP pozicija, kuri bus perduota Europos Komisijai, Europos Tarybai, Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA) bei nacionaliniams ES šalių narių parlamentams.

„Siekiame išnaudoti visas europarlamentarų turimas priemones keliant šį Lietuvai itin svarbų klausimą. Praėjusiais metais jau inicijavau rašytinį pareiškimą dėl jėgainės Baltarusijoje, tačiau tuomet ji pakankamo kolegų palaikymo nesulaukė. Viliamės, kad tragedija Fukušimoje privers įvertinti Rusijos ir Baltarusijos planų grėsmę ne tik Lietuvai ir kitoms su šiomis šalimis besiribojančioms ES narėms, bet ir visai Europai“, - sako Leonidas Donskis.

„Džiaugiuosi dėl šios bendros skirtingoms politinėms grupėms atstovaujančių europarlamentarų iniciatyvos. Mano nuomone, ji yra labai svarbi ir savalaikė, nes atominio saugumo tema po avarijos Japonijos Fukušimos elektrinėje šiuo metu yra padidinto dėmesio lauke, todėl galima tikėtis sulaukti daugiau ir kitų ES valstybių paramos,“ - sako EP narys Zigmantas Balčytis. Anot jo, atominio saugumo tema ES pasienyje aktuali ne tik greta esančioms valstybėms, o visai Europai, nes galimi branduoliniai incidentai Kaliningrade ar Baltarusijoje ilgam sutrikdytų viso regiono vystymąsi ir padarytų didelę negrįžtamą žalą žmonių sveikatai. 

„Tarptautinė teisė nedraudžia statyti AE kad ir visai arti kitų valstybių sienų arba jų sostinių. Lieka arba tarptautinių saugumo standartų sugriežtinimas, ES valstybėms rodant pavyzdį, arba geri, širdingi santykiai su kaimyninėmis valstybėmis, kurie galėtų padėti koreguoti AE statybų planus (kas link Lietuvos santykių su Baltarusija ir Rusija, tai jie, švelniai tariant, ne visai tokie). Jei sužlugtų ne itin realūs planai pastatyti savo AE per kelis kilometrus nuo Baltarusijos sienos, galėtume įtikinamiau kalbėtis su tarptautine bendruomene, su Rusija ir Baltarusija šiuo delikačiu klausimu. Juk po Fukušimos tik 10 procentų mūsų piliečių teberemia AE statybą Lietuvoje", - pažymi europarlamentaras socialdemokratas Justas Vincas Paleckis.

„Valstybės turi teisę vystyti branduolinę energetiką, tačiau šiame procese jos privalo griežtai laikytis aukščiausių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų, kaip tą daro Lietuva. Tai, kad jau ankstyvoje abiejų atominių projektų vystymo stadijoje yra nesilaikoma tarptautinių reikalavimų, pavyzdžiui, dėl statybų vietos parinkimo, kelia didelį susirūpinimą. Tai svarbu, žinant, kad numatytoje atominės statybos aikštelėje Astrave yra fiksuotas stipriausias Baltarusijos istorijoje 7 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas. Rusija ir Baltarusija, prieš pradėdamos statybas, turėtų nedelsiant ir išsamiai atsakyti į visus poveikį patiriančių šalių klausimus, surengti dvišales konsultacijas bei viešus klausymus su kaimyninių šalių visuomenėmis ir nepriklausomam projektų įvertinimui pasikviesti TATENA ekspertų misijas“, - sako EP narė Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė.

Šių keturių Lietuvos atstovų iniciatyva ir surinkus šešiasdešimties europarlamentarų (tarp jų ir visų dvylikos Lietuvos atstovų) parašus, užregistruotas  žodinis klausimas Europos Komisijos pirmininkui José Manuel Barroso. Jame europarlamentarai teiraujasi, ar Europos Komisija pripažįsta, jog saugumo užtikrinimas ES kaimyninėse šalyse esančiose ar planuojamose atominėse jėgainėse yra bendros ES ir jos narių atsakomybės reikalas bei kokius instrumentus EK ketina naudoti siekdama šalia ES sienų statomų atominių jėgainių saugumo. Tikimasi, kad šis klausimas EK vadovui bus užduotas birželio ar liepos EP plenarinėse sesijose.

Kontaktai:

J. Paleckio biuras, 8 5 2663056, egle@paleckis.lt

Z. Balčyčio biuras, 8 616 19483, ausra@balcytis.lt

L. Donskio biuras, 8 614 06564, info@donskis.lt

R. Morkūnaitės-Mikulėnienės biuras, 8 680 58083, public@morkunaite.lt