EK siūlys sumažinti vizų kainą, bet Minskas išlieka neprognozuojamas

 (2011 05 03)


Briuselis, gegužės 3 d. Europos Komisija pasirengusi pradėti derybas dėl europinių vizų kainų sumažinimo baltarusiams ir netrukus susisieks su šios šalies institucijomis, kad nustatytų pirmojo derybų etapo datą, europarlamentarui socialdemokratui Justui Vincui Paleckiui pranešė už vidaus reikalus atsakinga komisarė Sesilija Malmstriom.

Ji informavo, kad Komisija neturi jokios konkrečios informacijos apie dabartinį Baltarusijos požiūrį į šias derybas. "Šiuo metu derybų eigą prognozuoti sunku", - rašo S. Malmstriom.

Europos Sąjunga po smurto prezidentinių rinkimų naktį Minske uždraudė atvykti daugiau nei pusantro šimto Baltarusijos pareigūnų ir įšaldė jų sąskaitas. Baltarusija atsakė tuo pačiu. Toliau blogėjant situacijai žmogaus teisių srityje svarstoma galimybė įvesti "tikslines ekonomines sankcijas" Baltarusijai. Jau kelintas mėnuo nevyksta oficialūs ES ir Baltarusijos režimo atstovų susitikimai. Bendravimas vyksta laiškais.

Tuo tarpu Europos Parlamentas (EP) šiais metais priėmė dvi rezoliucijas dėl padėties Baltarusijoje, kuriose ragino Europos Komisiją ir Ministrų Tarybą intensyviau dirbti rengiant derybų dėl readmisijos susitarimų su šia šalimi ir vizų režimo supaprastinimo gaires. Derybų rezultatas turėtų būti priimtinas mokestis už Šengeno vizą baltarusiams, siekiant gerinti žmonių tarpusavio ryšius. Lietuva taip pat skatina pradėti derybas dėl vizų režimo su Baltarusija palengvinimo, nes tai padėtų "atsiverti".

Derybų direktyvos buvo priimtos šių metų vasario 28 d., tačiau iki šiol jos neprasidėjo.

Europarlamentaras Justas Vincas Paleckis yra EP delegacijos ryšiams su Baltarusija vicepirmininkas.