Komisaras S.Fiulė: kalinių paleidimas - valandų ir dienų, o ne savaičių ar mėnesių klausimas

 (2011 01 13)


Briuselis, sausio 12 d. Trečiadienį Europos Parlamento (EP) užsienio reikalų komiteto neeiliniame posėdyje, skirtame politinei situacijai Baltarusijoje aptarti, atsakingas už plėtra Europos komisaras Štefanas Fiulė pažymėjo, kad kalinių paleidimas yra valandų ir dienų, o ne savaičių ar mėnesių klausimas. Jis taip pat pabrėžė, kad pagalba Baltarusijos pilietinei visuomenei neturi būti nutraukta, šalis turėtų toliau dalyvauti ES Rytų partnerytės programose. Pasak jo, šalies krizė turi geriausiai būti išspręsta regioniniame lygmenyje.

Susitikime taip pat dalyvavęs europarlamentaras socialdemokratas Justas Vincas Paleckis paragino formuoti jautrią ir tikslią naująją Europos Sąjungos politiką Baltarusijos atžvilgiu ir sugriauti "Berlyno siena" ties šia šalimi.

"Sankcijos turi buti tikslios ir jautrios. Jos turėtų priartinti prie ES Baltarusijos žmones, o ne režimą. Jei formuosime jautrią politiką, po kelerių metų palaikančių suartėjimo su ES politiką skaičius šioje šalyje išaugs iki absoliučios daugumos. Tai bus tragedija gruodžio 19 dienos smurto organizatoriams. Dalinis vizų liberalizavimas nepadės, reikia sugriauti finansinę Berlyno siena ties Baltarusija", - sakė J.V. Paleckis.

Šiame posėdyje, kuriame aptarta nauja ES pozicija Baltarusijos atžvilgiu, taip pat dalyvavo Europos Parlamento pirmininkas Ježis Buzekas, ESBO misijos Minske vadovas ambasadorius Gertas Ahrensas, ESBO pirmininkaujančios Lietuvos atstovas užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius, Europos komisaras atsakingas už plėtra Štefanas Fiulė, EP žmogaus teisių pakomitečio nariai, EP delegacijos santykių su Baltarusija klausimais nariai ir Parlamentinės Asamblėjos Rytų partnerystės programos (Euronest) nariai. Susitikime taip pat dalyvavo Baltarusijos demokratinės opozicijos atstovų grupė.

Susitikimo dalyviai paragino Europos Parlamentą griežtai pareikalauti paleisti visus įkalintus gruodžio 19 dienos protesto dalyvius ir sustabdyti toliau vykdomas represijas prieš opozicijos narius.

Posėdžio dalyviai sutarė paraginti Minską atšaukti ESBO misijos biuro Minske uždarymą.

Europarlamentaras Justas Vincas Paleckis yra Europos Parlamento delegacijos ryšiams su Baltarusija vicepirmininkas. Jis taip pat paskirtas ES-Baltarusijos partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo pranešėju.