Suklupimai būsto atnaujinime rodo vyriausybės bejėgiškumą, sako J.V.Paleckis

 (2009 10 22)


Strasbūras, spalio 22 d. Europarlamentaras socialdemokratas Justas Vincas Paleckis įstrigusį daugiabučių modernizavimą įvardina kaip dar vieną vyriausybės bejėgiškumo sunkmečio akivaizdoje pavyzdį ir ragina premjerą pasitelkti Europos Sąjungos valstybių patirtį.

"Iš ekonominės krizės Europos Sąjungos šalys išeis pasikeitusios. Stipriausios bus tos, kurios sugebės pasukti „žalios“ ekonomikos keliu – sieks mažinti taršą, energijos sunaudojimą, įdiegti naujausias, taupias, gamtą tausojančias technologijas. Kad pas mus valdžia apie tai visai negalvoja liudija ir tai, kad beviltiškai įstrigo daugiabučių renovavimas. O juk užtektų pasidairyti, perimti patyrimą – kad ir iš Estijos, Vokietijos, kaimyninės Lenkijos, kurioje renovuota beveik 50 proc. daugiabučių", sako J.V.Paleckis.

Pasak jo, namų renovacija padėtų išlaikyti esamas ir sukurtų tūkstančius naujų darbo vietų, o po modernizavimo Lietuvos gyventojai sutaupytas lėšas galėtų išleisti prekėms ir paslaugoms. Daugiabučių renovacija leistų sutaupyti elektros energiją, kurios taip trūks po Ignalinos AE uždarymo, padėtų pasiekti ES nubrėžtus tikslus kovoje su klimato kaita.

"Įsivaizduokime, jei jau dabar, sunkmečiu - 50 proc. Lietuvos gyventojų - kaip dabar Lenkijoje - gyventų apšiltintuose namuose, tai jų šildymui sutaupytos lėšos stimuliuotų šalies ekonomiką", - sakė jis.

Pasak europarlamentaro, daugiabučių namų modernizavimo užstrigimas "mirties taške" akivaizdžiai atspindi vyriausybės idėjų stagnaciją gaivinant Lietuvos ekonomiką sunkmečio metu.

"Pirma jie pakelia mokesčius, sumažina atlyginimus, paskui nukerpa valstybės finansavimą būstų renovacijai ir nori, kad Lietuvos ekonomika atsigautų", - sako J.V. Paleckis, pažymėdamas, kad Lietuvos gyventojai nepajėgūs nei finansuoti aukštų būsto renovavimo išlaidų nei skolintis iš bankų šiam tikslui.

Vyriausybės pristatyta daugiabučių atnaujinimo programa dar nepradėta įgyvendinti, nors dar šių metų pradžioje tikėtasi, kad šiemet jau bus renovuota apie 500 daugiabučių, o kitąmet - apie 1 tūkstantį. Iš viso Lietuvoje yra apie 30 tūkst. renovuotinų daugiabučių.

Dabartinė vyriausybė liepą nusprendė, jog finansuos ne 50 proc., kaip buvo nustatę socialdemokratai, o 15 proc. būstų atnaujinimo vertės, gyventojams teikiant ilgalaikes lengvatinės paskolas už 3 proc. fiksuotas metų palūkanas.

Pasak europarlamentaro, daugiabučių namų modernizavimą iš "mirties taško" išjudintų kaimyninių Europos Sąjungos valstybių patirtis.

Vokietijoje privačios draudimo bendrovės finansuoja daugiabučių renovaciją, o jų gyventojai kurį laiką toliau moka tokias pačias šilumos kainas, taip kompensuodami draudimo bendrovėms jų investicijas.

Lenkijoje visų daugiabučių gyventojai, atsiskaitydami už komunalines paslaugas, kartu moka ir už būsto renovaciją. Suma apskaičiuojama pagal gyvenamąjį plotą, ji paprastai nėra didelė. Namai atnaujinami pagal sudarytą eiliškumo grafiką.

Birželį antrą kartą į Europos Parlamentą išrinktas J.V. Paleckis praeitoje EP kadencijoje kartu su europarlamentarais iš Vokietijos, Vengrijos, Lenkijos ir kitų šalių pasiekė, kad Europos Komisija nuimtų 2 proc. apribojimą iš ES struktūrinių fondų finansuoti daugiabučių renovavimą ES valstybėse.

Pasak socialdemokrato, gaila, kad Lietuvoje neprisiruošiama nukreipti Briuselyje "atlaisvintų" pinigų daugiabučių modernizavimui.