ES-Baltarusijos santykių pranešimą rengs europarlamentaras J.V. Paleckis

 (2009 09 30)


Su Baltarusijos opozicijos lyderiu A.Kozulinu
Su Baltarusijos opozicijos lyderiu A.Kozulinu
Briuselis, rugsėjo 30 d. Europarlamentaras socialdemokratas Justas Vincas Paleckis šiandien vienbalsiai išrinktas Europos Parlamento (EP) delegacijos ryšiams su Baltarusija pirmininko pavaduotoju. Šiltėjant Briuselio ir Minsko santykiams jam taip pat patikėta parengti naują EP pranešimą apie ES derybas su Baltarusija dėl partnerystės ir bendradarbiavimo.

Praeitoje EP kadencijoje europarlamentaras būdamas delegacijos su Baltarusija nariu pasisakė prieš Briuselio izoliacinę politiką Minsko atžvilgiu. Socialdemokratas keletą kartų kreipėsi į EP prezidentą ir visus europarlamentarus kviesdamas nekurti naujų finansinių ir biurokratinių uždangų Baltarusijos žmonėms ir siekti, kad ES Ministrų Taryba baltarusiams artimiausiu metu peržiūrėtų ir sumažintų Šengeno vizų kainas. Su kitais socialdemokratais EP jis inicijavo rašytinį pareiškimą dėl mokesčio už Šengeno vizų išdavimą Baltarusijos piliečiams sumažinimo.

Nuo 2008 metų pradžios Baltarusija tapo vienintelė ES rytų kaimyninė šalis, kurios piliečiams už vienkartinę Šengeno vizą tenka mokėti 60 eurų, o tai sudaro beveik trečdalį vidutinio mėnesinio atlyginimo Baltarusijoje.

Europarlamentaras ankščiau pažymėjo, kad ES ir ypač tiesioginių Baltarusijos kaimynių – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos – interesas – nepriklausoma, stabili Baltarusija, kuri žengtų demokratijos, žmogaus teisių plėtojimo, socialinės rinkos ekonomikos linkme. Antra vertus, anot jo, kol Baltarusijoje bus ribojama žodžio ir nuomonių įvairovė, partijų ir opozicijos veikla, tol tikro dialogo ir supratimo tarp Briuselio ir Minsko nebus.

Po daugiau nei dešimtmečio ES izoliacinės politikos Baltarusijos atžvilgiu imta kalbėti apie Minsko suartėjimą su ES, nors kai kurie apžvalgininkai sako neįžvelgią esminių pokyčių dėl opozicijos varžymo ir žmogaus teisių pažeidimų kritikuojamo Baltarusijos režimo veikloje.

Prieš dvi savaites Vilniuje Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė susitiko su Lietuvoje viešinčiu kaimyninės šalies prezidentu A. Lukašenka. Pasak J.V. Paleckio, Briuselyje Baltarusijos prezidento vizitas į Lietuvą buvo pasveikintinas, sukėlė daug komentarų, apie jo rezultatus atsiliepta teigiamai.

Europarlamentaras J.V.Paleckis yra Lietuvos delegacijos Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos vadovas.