Prezidentas, princas ir kiaulių fermos (iš 6-osios metų savaitės į 7-ąją)

 (2011 02 14)


Europos Parlamento pastatas Strasbūre
Europos Parlamento pastatas Strasbūre

Praėjusią savaitę Briuselyje Europos Parlamente susilaukta daug aukštų svečių. Antradienį buvo surengtas neeilinis EP frakcijų vadovų susitikimas, kuriame Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas (paprastai dar vadinamas ES prezidentu) Hermanas Van Rompojus pristatė pastarojo ES šalių lyderių susitikimo išvadas. Pirmininkas pažymėjo, kad ES šalių lyderiai vasario 4-osios deklaracijoje paragino Egipto valdžią į žmonių siekius atsakyti reformomis, o ne represijomis. Mūsų frakcijos pirmininkas Martinas Šulcas sukritikavo ES šalių polinkį daryti atskirus pareiškimus dėl Egipto, nesinaudojant ES išorės veiksmų tarnybos mechanizmais. „Egiptas – ES, o ne JAV kaimynė. Tikėjausi išvysti K.Ešton Egipte, besišnekančią su svarbiausiais veikėjais“, – sakė jis. Frakcijų lyderiai supeikė ir  EVT patvirtintą vadinamąjį Sakozy-Merkel konkurencingumo paktą.

H.Van Rompojus taip pat kalbėjo, kad ES nesugeba vykdyti tikslų efektyvesnio energijos panaudojimo srityje, mokslinių tyrimų srityje tebeatsilieka nuo JAV, o netrukus bus pralenkta ir Kinijos. Pasidžiaugęs, kad gerėja Europos ekonominės perspektyvos ir verslo optimizmas, pirmininkas teigė, kad ES tebeprivalo padaryti daug „namų darbų“ ir pasimokyti iš krizės.

Trečiadienį EP lankėsi Didžiosios Britanijos princas Čarlzas. Sveikinimo kalboje jis ragino siekti klimato ir biologinės įvairovės apsauga paremto ekonomikos augimo. Kasdien sunaikindami 24 tūkst. futbolo aikščių dydžio atogrąžų miškų teritorijas galime sugriauti žemės gyvybinę sistemą, sakė jis. Priminęs, kad neretai neefektyviai ūkininkaujant teišnaudojama 40 proc. dirvos potencialo, princas kritikavo katastrofiškas intensyvaus ūkininkavimo pasekmes gamtai.

Trečiadienį taip pat vyko konferencija apie Rusijos modernizavimą. Dalyvavę europarlamentarai akcentavo, kad Rusijoje būtina modernizuoti ne tik ekonomiką, bet ir demokratiją bei teisės viršenybės principo taikymą. Opozicinės Rusijos liaudies demokratijos sąjungos lyderis, buvęs Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas sakė deputatams: daugėja ženklų, kad prezidentas D. Medvedevas ruošiasi dalyvauti 2012 metų Prezidento rinkimuose Rusijoje. Žmonės Rusijoje, pasak jo, jau suprato, kad kandidatai bus du: D.Medvedevas ir V. Putinas. Kitų partijų kandidatai viešojoje erdvėje neprileidžiami. Apklausos rodo, kad 23 proc. rusų balsuotų už V.Putiną, o 17 proc. už D. Medvedevą.

Konferencijoje apie gyvulininkystės verslo problemas šios srities ekspertai ketvirtadienį europarlamentarus informavo, kad didelės apimties gyvulininkystės fermose ES šalyse plačiai naudojami antibiotikai, nors ES tai uždrausta. Antibiotikų vartojimas pateisinamas kaip prevencinė priemonė prieš ligas. Tuo pasinaudoja daugelis stambiųjų ūkininkų. Paskaičiuota, kad Olandijoje 30-50 proc. atvejų, kai žmogaus kūne išsivysto antibiotikams atsparios bakterijos, atsitinka dėl gyvulininkystėje naudojamų antibiotinių priemonių. Danijoje kiekvienam gyventojui (5 milijonai) tenka 4 auginamos kiaulės (20 milijonų). Tai, pasak ekspertų, didžiausias pavojus aplinkai, nes dideli kiaulių kompleksai, turintys šimtą tūkstančių kiaulių ir daugiau, teršia aplinką kaip didelis milijoninis miestas. Jie pažymėjo, kad 75 proc. ES pagalbos žemės ūkiui skiriama 25 procentams stambiausių Europos ūkininkų.

Šią savaitę Strasbūre rengiamoje plenarinėje sesijoje europarlamentarai įvertins padėtį Egipte, Kroatijos pasirengimą narystei ir Vengrijos žiniasklaidos įstatymą. EP balsuos dėl teisės aktų, įtvirtinsiančių tolimųjų reisų autobusų keleivių teises, užkirsiančių kelią vaistų padirbinėjimui ir nustatysiančių maksimalias leistinas autofurgonų išskiriamų CO2 išlakų normas. Europarlamentarai taip pat įvertins bendros ES patentų sistemos kūrimo, Paslaugų direktyvos įgyvendinimo ir pensijų sistemų reformos perspektyvas. Jie balsuos dėl bendros leidimų gyventi ir dirbti ES sistemos kūrimo ir aptars prieglobsčio suteikimo mechanizmą.

Antradienį su EP delegacija skrendu į centrinės Afrikos valstybę – Ugandą. Ten stebėsime prezidento ir parlamento rinkimus, kurie vyks penktadienį, vasario 18 dieną.