Vizų režimas su Rusija, ES biudžetas, žmogaus teisės ir plakimo bausmė Malaizijoje (iš 50-osios savaitės į 51-ąją)

 (2010 12 20)


Zita Gurmai (Socialistų ir demokratų aljansas, Vengrija) ir Alain Lamassoure (Europos liaudies partija, Prancūzija) džiaugiasi patvirtintomis „piliečių iniciatyvos“ taisyklėmis. Naujus ES teisės aktus galės siūlyti 1 mln. piliečių iš ne mažiau nei 7 valstybių
Zita Gurmai (Socialistų ir demokratų aljansas, Vengrija) ir Alain Lamassoure (Europos liaudies partija, Prancūzija) džiaugiasi patvirtintomis „piliečių iniciatyvos“ taisyklėmis. Naujus ES teisės aktus galės siūlyti 1 mln. piliečių iš ne mažiau nei 7 valstybių

           Praeitą savaitę paskutinėje šių metų plenarinėje sesijoje Strasbūre pirmadienį svarstėme ES-Rusijos vizų išdavimo supaprastinimą. Rusijos statistikos agentūrų duomenimis 2008 metais daugiau nei pusantro milijono Rusijos vizų buvo išduota ES piliečiams, o Rusijos piliečiams - 3.5 milijonų ES vizų. Tai daugiau nei ketvirtadalis visų pasaulyje išduotų Šengeno vizų. ES-Rusijos vizų politika yra svarbi priemonė, gilinanti žmonių santykius ir leidžianti Rusijai priartėti prie ES.  Neseniai prie EK pastato Briuselyje piketavę Kaliningrado visuomeninių organizacijų atstovai ragino sudaryti palengvintas keliavimo į ES valstybes sąlygas anklavo gyventojams, nepririšant šio klausimo prie ES-Rusijos bevizio režimo derybų. Lenkija siūlo visiems srities gyventojams taikyti palengvintą pasienio rėžimą, bet Lietuva kol kas atsargiai žiūri į šią iniciatyvą. Mūsų verslininkai, ypač dirbantys turizmo srityje, šiuo klausimu, manau, labiau remtų lenkų poziciją.

           Trečiadienį patvirtinome 2011 metų ES biudžetą. Palyginus su šiemetiniu jis ūgtelės 2,9 proc. Derybose su Europos Taryba EP pavyko išsiderėti daugiau lėšų nenutrūkstamam mokymuisi (18 mln. eurų daugiau), verslumui ir naujovėms (10 mln. eurų daugiau), energetikos projektams (10 mln. eurų daugiau), aplinkosaugos programai LIFE (6,7 mln. eurų daugiau), taip pat kovai su prievarta prieš moteris ir vaikus, terorizmo prevencijai, neįgaliųjų olimpinėms žaidynėms bei jaunimo veiklai. Parlamentas taip pat pasiekė, kad būtų sukurta atskira biudžeto eilutė Baltijos jūros strategijai, kurioje numatyta 2,5 mln. eurų.

           Trečiadienį taip pat pritarėme pranešimui dėl Europos piliečių iniciatyvos. ES piliečiai (iniciatyvą turi remti ne mažiau kaip milijonas piliečių) nuo 2012 metų galės kreiptis tiesiai į Europos Komisiją prašydami parengti atitinkamą direktyvą ES kompetencijai priklausančiu klausimu. Būsiu optimistas - manau, kad tai padės priartinti ES institucijas prie paprastų žmonių. Pagaliau pilietiškai aktyvi visuomenės dalis galės tiesiogiai daryti įtaką Europos Sąjungos sprendimams. Dabar, kai dalį Briuselio pasiūlymų visuomenė vertina kritiškai, piliečių iniciatyva nuo pat pradžios sulaukė daugiausia teigiamo įvertinimo ir pritarimo.

           Ketvirtadienį Europos Parlamentas patvirtino metinę ataskaitą apie žmogaus teisių padėtį pasaulyje. Šią svarbią ataskaitą kaip pranešėja rengė Laima Andrikienė. Europarlamentarai pateikė apie 400 pataisų, kas liudija jautrumą žmogaus teisėms įvairiose pasaulio šalyse. Ataskaitoje raginama siekti, kad pagarbai žmogaus teisėms ir jų rėmimui būtų teikiama kuo didesnė reikšmė Sąjungos išorės politikoje, taip pat stiprinti ES gebėjimus skubiai reaguoti į žmogaus teisių pažeidimus ir ginti pavojuje atsidūrusius žmogaus teisių gynėjus. Siūloma įsteigti ES ypatingojo atstovo žmogaus teisėms pareigybę, taip pat plėtoti tokių atstovų tinklą įvairiuose pasaulio regionuose.

           Ketvirtadienio žmogaus teisių pažeidimų diskusijoje EP diskutuota apie plakimo bausmę Malaizijoje. Ši kolonializmo palikimu vadinama nuplakimo bausmė Malaizijoje taikoma kasmet 10 000 žmonių. Ji numatoma už 66 „pažeidimus“ – tarkim, jei musulmonė moteris išgertų alaus viešoje vietoje. Kirčiai stora medine lazda yra ypatingai skausmingi, žaizdos gyja savaites, o randai lieka visam gyvenimui. Sunku patikėti, kad šiais laikais dar egzistuoja tokios bausmės. Europarlamentarai paragino Malaizijos vyriausybę nedelsiant sustabdyti visų kūną žalojančių bausmių vykdymą, kuo skubiau ratifikuoti JTO konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį.

           Šią paskutinę darbo savaitę prieš Kalėdas – darbas, susitikimai Lietuvoje.