Taupydami gelbstim gamtą ir piniginę, sako J.V.Paleckis

 (2009 02 04)


Pagrindinė tvaraus vystymosi esmė yra ne ekonominio augimo plėtojimas, bet aplinkos, ekonomikos, socialinės ir kultūrinės sričių kokybės gerinimas. Tai pasaulinės svarbos iniciatyva
Pagrindinė tvaraus vystymosi esmė yra ne ekonominio augimo plėtojimas, bet aplinkos, ekonomikos, socialinės ir kultūrinės sričių kokybės gerinimas. Tai pasaulinės svarbos iniciatyva

Strasbūras, vasario 4 d. Atsisakydami švaistūniškumo, pereidami prie taupymo ne tik tausojame aplinką, bet ir storiname piniginę ekonominės krizės akivaizdoje, sako europarlamentaras socialdemokratas Justas Vincas Paleckis.

"Krizės akivaizdoje vis daugiau ES piliečių galvoja apie išgyvenimą, o ne apie klimato kaitos stabdymą. Tačiau, jeigu sugebėsime atsisakyti švaistūniško gyvenimo būdo, pereiti prie taupymo, ne tik išsaugosime aplinką ir neperkaitusią planetą, bet ir papildysime savo kišenes. Griežtai taupant buityje naudojamus išteklius, atsisakant trumpų kelionių automobiliu, galima sutaupyti ir virš 1000 eurų per metus", - ES kovos su klimato kaita pranešimo svarstyme Europos Parlamento plenarinėje sesijoje trečiadienį kalbėjo eurodeputatas.

Šis pranešimas - tai laikinojo EP klimato kaitos komiteto galutinė ataskaita. Joje europarlamentarai ragina ES valstybių vyriausybes padidinti įsipareigojimus iki 2020 metų nuo 25 iki 40 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas, taip pat penktadaliu padidinti energetikos efektyvumą.

Deputatų nuomone, kitame ilgalaikiame ES biudžete (nuo 2014 m.) klimato kaitos pažabojimui turėtų būti skiriamas didžiausias prioritetas. Be to, ES turėtų sukurti „tvarios energijos bendriją“, taip pat Europos klimato kaitos fondą, kuris padėtų finansuoti šios srities projektus.

J.V.Paleckis Lietuvoje pradėjo aplinkosauginę akciją "Padėkime Žemei - padėkime sau!". Jos tikslas - skleisti gyventojams idėjas, padedančias taupyti vis labiau brangstančią energiją ir kitus išteklius, o tuo pačiu kiekvieno lėšas, kas itin svarbu ekonominio "nusileidimo" metu. Kartu saugojama gamta, mažinamas šiltnamio efektas, anglies dvideginio išmetimas.

Europarlamentaras, remiamas aplinkosaugos organizacijų ir žinomų Lietuvos žmonių, platina "Žaliąjį kodeksą“ - gyvenimo principų rinkinį, kuriame siūlomi energijos taupymo būdai su efektyvumo išraiška litais ir anglies dvideginio (CO2) išmetimo rodikliu.

"Žinia, daug gali ir turi padaryti Vyriausybė, Seimas, stambiosios įmonės, verslininkai, nevyriausybinės organizacijos, žiniasklaida. Bet ne mažiau – kiekvienas iš mūsų. Tai nereiškia, kad turime sugrįžti į akmens amžių ar sulįsti į urvus. Tai reiškia, kad galime ir privalome keisti gyvenimo būdą taip, kad pasinaudodami savo išradingumu, kitų patirtimi, gyventume taupiau, sveikiau ir turtingiau", - rašoma "Žaliojo kodekso" įvade.

Pasak JV.Paleckio, žmonės, gyvenantys pagal "Žaliąjį kodeksą" per metus gali sutaupyti apie 3 000 litų. Šie pinigai labai praverstų sunkmečiu.

Europarlamentaras Justas Vincas Paleckis yra Lietuvos delegacijos Europos Parlamento Socialistų grupėje vadovas. Jis taip pat yra laikinojo EP klimato kaitos komiteto pavaduojantis narys.