Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Ar blogas yra geras? – Rašykite

ABU VIZITAI – NAUDINGI. VIENAS – DAR IR KEISTOKAS   (2014 02 13)

Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė Vokietijos krikščionių demokratų partijos valdybos posėdyje

          - Tai jūsų prezidentė krikščionė demokratė? - paklausė vienas iš kolegų, stabtelėjęs Europos Parlamento koridoriuje.

          - Ne, nepartinė. Lietuvoje prezidentas - jis arba ji - privalo būti aukščiau visų partijų, visur elgtis nešališkai, – tariau.

          - Keista...

          Supratau kolegos iš Vokietijos mintį, kadangi ir man ji kirbėjo, pasiskaičius spaudą. Prezidentės kelionė į Vokietiją...

          Lietuvoje žiniasklaida taupiai informavo apie prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitą į Erfurtą vasario 8 dieną. Prezidentūros kanceliarijos spaudos tarnybos pranešime pažymėta: „Kanclerės kvietimu garbės svečio teisėmis prezidentė dalyvavo A. Merkel vadovaujamos didžiausios Vokietijoje politinės jėgos - krikščionių demokratų partijos (KDP) - kongrese, kur buvo aptariamos aktualiausios ES problemos“.

          Pranešime keletas netikslumų. Erfurte vyko ne KDP kongresas, o valdybos posėdis. Pagal narių skaičių krikščionių demokratų partija yra ne didžiausia, o antroji Vokietijos partija – po socialdemokratų. Valdybos posėdyje ne tiek buvo aptariamos ES problemos, kiek atliktas svarbiausias uždavinys: vienbalsiai patvirtinti partijos rinkimų į Europos Parlamentą sąrašai Vokietijos žemėse ir KDP rinkiminė programa.

          O štai BNS pranešime nurodyta, kad agentūros korespondentas LR prezidentės paklausė: ar susitikime su A. Merkel kalbėta apie D. Grybauskaitės galimybes užimti pareigas aukštose ES institucijose? Prezidentė atsakiusi neigiamai: „Ne, mes nekalbėjome apie tai. Susitikau taip pat su vienos didžiausių politinių partijų vadovybe. Kalbėjome apie europines problemas, pasiruošimą Europos rinkimams, apie Lietuvos patirtį, ir buvau tik garbės svečias“.

          Vokietijoje LR prezidentės vizitas paminėtas tik vietinėje spaudoje ir Miuncheno „Sueddeutsche Zeitung“. Vienu sakiniu: „Kaip ir buvo planuota, į valdybos posėdį atvyko abu svečiai: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir rinkimų ekspertas Matias Jung“.

          Jau 21-ius metus turime tiesiogiai Lietuvos žmonių rinktą valstybės vadovą. Neprisimenu atvejo, kad prezidentas (-ė) būtų vykęs užsienin į vienos ar kitos partijos valdybos, prezidiumo ar kito organo posėdį – ar garbės svečio, ar kitomis teisėmis. Paprastai tokiais tarppartiniais vizitais keičiasi giminingų partijų atstovai. Ir šiuo atveju niekas nenustebtų, jei į Erfurtą būtų nuvykęs Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas A. Kubilius arba jo pavaduotojas.

          Suprantu, kad prezidentės vizitas į Erfurtą - ekspromtas. Metų pradžioje ji turėjo vykti į Berlyną, tačiau kanclerė slidinėdama patyrė traumą ir vizitą teko atidėti. Iškilo pagunda pasinaudoti kiek neįprastu kanclerės kvietimu atvykti į partinį renginį. O kodėl gi ne – juk tai dar viena proga sutvirtinti gerus asmeniškus santykius. Tuo labiau, kad D. Grybauskaitė tik ką buvo paskelbusi apie apsisprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose, ir šis vizitas tapo efektinga neoficialios rinkiminės kampanijos pradžia (tiesa, kai kas sakytų, kad startas buvo duotas apsilankymu Vilniaus infekcinėje ligoninėje).

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius susitinka su Rusijos kolega Dmitrijum Medvedevu Sočyje

          Be abejo, Lietuvai naudingi geri LR prezidentės santykiai su įtakingiausia pasaulio moterimi ir stipriausios Europos valstybės faktiškąja vadove (nors pagal protokolą tas titulas atitenka prezidentui). Nepraleista proga susitikus dar kartą aptarti padėtį energetikos sektoriuje, Ukrainoje, nedarbo problemos sprendime. Tačiau nieko naujo, kaip galima spręsti iš komunikatų, pašnekovės viena kitai nepasakė. Tiesiog D. Grybauskaitė vykdė jau senokai jos nubrėžtą liniją: draugauti reikia ne su „ubagais“, o su galingų ir įtakingų valstybių vadovais.

          Tuo pat metu Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius lankėsi Sočyje. Rusiją sunku priskirti prie „ubagiškų“ valstybių, tačiau jo susitikimai su Ministru pirmininku D. Medvedevu, „Gazpromo“ vadovu A. Mileriu buvo žymiai sunkesni negu pokalbiai Erfurte. Ir konkretesni: derėtasi dėl tų dalykų, kurie gali pagerinti kiekvieno Lietuvos piliečio padėtį, sumažinti šilumos kainą.

          Mano galva, abu vizitai – ir prezidentės, ir premjero – buvo naudingi Lietuvai. Žinoma, pirmasis buvo ir lieka keistokas. Nebent prezidentė artimiausiu laiku numato aplankyti Prancūzijos socialistų partijos valdybos posėdį arba nuvykti į Čekijos socialdemokratų prezidiumą... Taip ji pademonstruotų savo nešališkumą ir atsvertų apsilankymą pas draugus ir partnerius tos Lietuvos partijos, kuri prezidentei deklaruoja visapusišką paramą būsimuose rinkimuose.

          Labai norėtųsi, kad itin originali formulė „man - malonūs Vakarai, o premjerui - atšiaurūs Rytai“ (negirdėjau, kad ji būtų taikoma kokioje kitoje valstybėje) patektų į archyvą. Pasiekti gerų, naudingų Lietuvos žmonėms rezultatų derybose su sudėtingais partneriais Rytuose būtų žymiai lengviau, jei būtų apjungtos abiejų aukščiausių šalies pareigūnų pajėgos. Čia Lietuvos prezidentė galėtų pasisemti patirties iš tos pačios A. Merkel, kuri nestumia į Rytus kažko kito - pati važiuoja ir partnerius iš ten į Vokietiją kviečiasi. Antra vertus, dabar, kai Lietuvai itin reikia investicijų, naujų verslo ryšių, vyriausybės vadovo darbas Vakaruose, atsisakius tos nelemtos formulės, būtų ne mažiau efektyvus negu prezidentės.

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Еl. pašto adresas: 
Komentaras: