Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Straispniai interneto dienraštyje "Bernardinai.lt"

Justas Paleckis. "Miestas be spjaudančių pabaisų" (2008 09 20) (2008 09 20)

 

Priešpaskutinis rugsėjo sekmadienis, Briuselis. „Ir be automobilių galima išgyventi!“ – reklaminiai užrašai ant autobusų, tramvajų, metro stotelėse skelbia  jau penktus metus rengiamą dieną be automobilių Europos Sąjungos sostinėje.

"Klimato kaita tavo rankose, važiuok dviračiu, viešu transportu, dalinkis automobiliu!" - didžiulės raidės rėkia ant Europos Komisijos pastato sienos. Nuo 1998 metų Komisija kasmet ragina Europos Sąjungos miestelėnus bent vienai dienai pamiršti automobilius. Į Komisijos kvietimą kiekvienais metais atsiliepė vis daugiau ir daugiau Europos Sąjungos miestų, šiemet jų sąrašas išaugo iki 1 153.

Briuselio centras visai nepanašus į vakarykštį. Plačiausiose gatvėse lėtai pravažiuoja (maks. 30 km/val. greičiu) vienas kitas taksi, autobusas ar automobilis su specialiu leidimu.  Visur karaliauja pėstieji, sukasi dviratininkų spiečiai, populiarūs ir riedučiai, paspirtukai.  

Keista – išgirsti jau seniai milijoniniame mieste pamirštus kaimiškus garsus. Čiulba paukščiai, šaižiai rėkia papūgėlės, girdi žingsnius kitoje gatvės pusėje, vaikų krykštavimus tolimame parke, trakšteli dviratininko perjungiama pavara. Tik dabar supranti, kaip tyliai važiuoja naujieji aukštųjų technologijų prikimšti Briuselio tramvajai.

Viešasis transportas dirba sutankintu grafiku. Komposteriai užklijuoti – miesto gyventojai ir svečiai važiuoja nemokamai.

Daug kur už simbolinį mokestį galima išsinuomoti dviratį, bet tik pateikus asmens dokumentą ir kreditinės kortelės duomenis. Dviračiuose įmontuoti elektroniniai lustai, fiksuojantys važiuotojus ir padarytus defektus (kokia lengvabūdiška, švelniai tariant, buvo „oranžinių dviratukų“ akcija Vilniuje...).

Nuo 9 ryto iki 19 valandos į 160 kvadratinių kilometrų plotą automobiliai buvo neįleidžiami. Briuselio svečiai, nežinoję apie šią akciją, prie miesto ribos buvo pasitikti mandagiais kvietimais persėsti į visuomeninį transportą arba aplenkti miestą. Policija ir bendruomenės išvakarėse išdavinėjo leidimus lėtai važiuoti per miestą – jų prireikė tik 25 tūkstančių milijonui gyventojų. Briuselio transporto ministras Paskalis Smetas pažadėjo, kad ateityje tokią dieną į centrinius kvartalus jau nebeįvažiuos niekas.

Briuselio valdžia išmoningai kovoja su oro užterštumu, triukšmu ir stresu, kuriuos sukelia automobiliai. Startuoja akcija „Atsisakyk automobilio numerių!“. Briuselietis miesto valdžios kviečiamas parduoti ar perleisti kitam automobilį, o už grąžintą numerį gauna paketą lengvatų. Tai ir grynieji dviračiui įsigyti, ir nemokami metiniai bilietai viešam transportui bei mašinų nuomai (specialiuose aikštelėse galima išsinuomoti automobilį ir palikti jį kitose).

Tą dieną virš miesto pleveno šventės dvasia. Juk briuseliečiams pavyko išsiveržti iš kasdieninės rutinos, kuri siejama su automobiliu arba būtinumu bėgti nuo jų. Juk pavyko ištremti arba bent priversti lėtai šliaužti tas išmetamąsias dujas spjaudančias pabaisas, be kurių jau nebeįsivaizduojame gyvenimo. Bet išmokti apsieiti, jei tik galima, be jų – ne tik didelis menas, bet vis įsakmesnė būtinybė.

Ar tą dieną Briuselyje nešmėžavo automobiliai be specialaus leidimo? Tokių pasitaikė.  Bet jų vairuotojai jautėsi nesmagiai. Nes jie pagaudavo ne tik smerkiančius žvilgsnius. Pažeidėjus jaunimas palydėdavo šaižiu švilpimu.

Labai norėčiau, kad, piešdamas šį vaizdelį, kurį mačiau pernai, vietoj žodžio Briuselis galėčiau įrašyti Vilnius ar Panevėžys, Klaipėda ar Kaunas... Pasistenkime - viskas priklauso nuo mūsų pačių.

 

Parengta bendradarbiaujant su Europos Parlamento Socialistų frakcijos Lietuvos delegacija.

Bernardinai.lt

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Komentaras: