Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Pranešimai spaudai

Politikai neturėtų piktnaudžiauti istorija  (2009 05 26)

Knygos pristatymo metu Lietuvos istorijos institute
Knygos pristatymo metu Lietuvos istorijos institute

Vilnius, gegužės 26 d. Lietuvos istorijos institute pirmadienį pristatyta įvairių Europos šalių, taip pat ir Lietuvos, istorikų ir politologų knyga apie XX amžiaus totalitarinių režimų nusikaltimus, kurioje raginama vengti „piktnaudžiauti“ istorija politiniais tikslais ir palikti jos vertinimą istorikams.

Knygoje pateikiami straipsniai ir komentarai apie XX amžiaus totalitarizmą Europoje ir socialdemokratų kovą su juo. Knygą išleido Europos Parlamento socialistų frakcija.

„Šiandienos politika yra tampriai susijusi su praeities įvykiais. Tuo tarpu politikai dažnai neatsispiria pagundai papiktnaudžiauti istorija dėl politinės naudos šiandien. Tai ir yra priežastis, kodėl Europos Parlamento socialistų frakcija išleido šią knygą, ir kodėl paprašėme ją parašyti istorikų, o ne politikų. Skaitydamas ją supratau, kad Europos ir jos tautų istorija yra geriau suprantama šių ekspertų nei tų politikų, kurie akcentuoja konfliktus ir leidžia sau nederamus istorinius palyginimus“, - knygos įvade rašo Europos Parlamento socialistų frakcijos pirmininkas Martinas Šulcas.

Knygos pristatyme dalyvavo Lietuvos istorijos instituto XX a. istorijos skyriaus vedėjas dr. Česlovas Laurinavičius, istorikas dr. Alvydas Nikžentaitis, politologas dr. Vladas Sirutavičius.

Pasak dr. Č. Laurinavičiaus, Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, taip pat ir Lietuvoje, politikai naudoja istoriją visuomenės kurstymui prieš kaimyninius agresorius vietoj to, kad būtų ieškoma bendrumų, taikaus sanbūvio, abipusę naudą atnešančio bendradarbiavimo. Istorikas teigia, kad kai kurie politikai Lietuvoje piktnaudžiauja istorine visuomenės atmintimi, nurodydami jai, kaip reikia prisiminti ir interpretuoti praeities įvykius, juos iškraipydami arba nutylėdami faktus. Jis pažymėjo, kad susipriešinimu su Rytų kaimynais paremta Lietuvos užsienio politika brangiai kainuoja Lietuvos piliečiams.

Dr. A.Nikžentaitis kaip pavyzdį Lietuvai nurodė Skandinavijos valstybių taikų sugyvenimą. Nors jų istorijoje daug tarpusavio karų, tačiau skandinavai surado juos jungiantį bendrumą ir dabar gyvena taikioje gerovėje. Jis apgailestavo, kad Lietuvoje nėra XX a. totalitarinių režimų istorinių požiūrių pliuralizmo. Pasak jo, vyrauja tik vienas – sovietmečio demonizavimas.

Knygos pristatyme dalyvavęs europarlamentaras Justas Vincas Paleckis pažymėjo, kad negalima konjunktūriškai, kai vyrauja tik viena tiesa ar vienas požiūris, žvelgti į istoriją. Pasak jo, istorijos vertinimą reikia palikti specialistams, o ne tuo piktnaudžiaujantiems politikams. Jis priminė, kad EP balandį priimtoje rezoliucijoje teigiama, kad „nė viena politinė institucija ar politinė partija neturi išskirtinės teisės interpretuoti istoriją“.

Europos Komisija šiuo metu rengia tyrimą, kuriuo siekiama įvertinti XX a. totalitarinių režimų nusikaltimus Europos Sąjungos lygmeniu.

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Komentaras: