Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Ar blogas yra geras? – Rašykite

APIE VIRŠŪNES IR NE MAŽIAU SVARBIAS ŽEMUMAS  (2013 12 02)

Susitikimo akimirkos: viršuje iš kairės - M.Bindokaitė, E.Jakubauskas, J.Paleckis, J.Požela, apačioje - J.Ohmanas, V.Milėnas, D.Jankauskas

                 Štai ir praūžė Vilniuje svarbiausias Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Taryboje renginys. Rytų partnerystės viršūnių susitikimo rezultatus galima vertinti pagal žinomą posakį: optimistai sako, kad stiklinė puspilnė, o pesimistai tvirtina, kad ji pustuštė.

                 Prieš porą savaičių prognozavau, kad Ukraina vis dėl to pasirašys asociacijos sutartį. Suklydau. Bet vistiek lieku tarp optimistų. Manau, kad tai įvyks jei ne kitąmet, tai 2015-aisiais, viršūnių susitikimo metu Rygoje. Ukraina suartėti su ES galėtų mažiau skausmingai, jeigu per tą laiką ES ir Rusija pataisytų pašlijusius tarpusavio santykius.

                 Praėjusį ketvirtadienį teko, kaip sako vokiečiai, šokti dvejose vestuvėse. Iki pietų dalyvavau parlamentinėje Rytų partnerystės asamblėjoje, kur susitiko ES valstybių ir šalių-partnerių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkai. O po pietų kitas renginys – jau ne apie viršūnes, o žemumas, kurios ne mažiau svarbios. Vilniaus savivaldybės tarybos salėje kartu su Seimo nariais Donatu Jankausku, Juru Požela susitikome su Vilniaus bendruomenių atstovais. Energingojo Vilniaus visuomeninės bendruomenių komisijos pirmininko Emilio Misiulio iniciatyva pamėginome pasvarstyti, ką iš kitų ES valstybių patirties galėtume perkelti į Lietuvos miestus.

                 Žurnalistas, dokumentinių filmų kūrėjas švedas Jonas Ohmanas, gyvenantis Vilniuje ir puikiai kalbantis lietuviškai, pasakojo, kad Švedijos bendruomenės skaičiuoja jau šimtmetį, jų veikla labai prisidėjo prie pažangaus Šiaurės valstybių modelio įgyvendinimo. Jis siūlė lietuviams daugiau atsigręžti į namų bendrijas, duoti joms teisę teikti kai kurias socialines paslaugas. Gal verta perimti kad ir tokią patirtį: Švedijoje aktyviausi bendrijos nariai gali pagal tam tikrą sistemą užsidirbti taškus ir gauti lengvatas – tarkim, įsigyjant būstą. Jonas prisiminė estų ekspertų išvadas apie Lietuvos savivaldą. Estų nuomone, Lietuvos valdymo forma iš esmės įstrigo 1926-ųjų metų lygyje, savivalda liko ribota. Prieškariniais laikais Kaunas, o dabartiniais – Vilnius, esą nenori decentralizacijos, nelinkęs perleisti daugiau galių žemutinėms grandims, kas atitiktų šiuolaikinį europietišką modelį.

                 Savo žodyje irgi pabrėžiau, kad vienas pagrindinių Europos Sąjungos principų – subsidiarumas. Jo įgyvendinimas reiškia, kad sprendimai turėtų būti priimami kuo artimesniu piliečiams lygmeniu. Jeigu veiksmingiau tai galima daryti bendruomenių ar seniūnijų lygyje, neturėtų kištis savivaldybės, jų veiksmų laisvės  neprivalėtų per daug apriboti nacionalinės vyriausybės, o pastarųjų – ES.

                 Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos sekretorė Marija Bindokaitė, neseniai apsilankiusi Dubline, pasidalino įspūdžiais apie bendruomenių veiklą Airijos sostinėje. Miesto taryboje veikia bendruomenių ir socialinės plėtros paslaugų skyrius. Beveik visi bendruomenių centrai Dubline turi patalpas, aktyviausios bendruomenės gauna etatinį darbuotoją, kuriam algą moka savivaldybė.

                 Donatas Jankauskas painformavo apie vietos bendruomenių savivaldos politikos pagrindų įstatymo projektą, kurį jis parengė svarstymui Seime. Visi besidomintys galėtų su šiuo projektu susipažinti, pateikti savo pasiūlymus, pataisas.

                 Diskusijoje pasididžiuota, kad Lietuvoje yra 10 700 registruotų bendruomenių. 80 proc. kaimo bendruomenių turi savo patalpas, jų dauguma renovuota panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Tačiau Vilniuje ir kituose miestuose padėtis su patalpomis prastoka. Minėta, kad kaimyninėje Latvijoje ištuštėję švietimo įstaigų pastatai panaudojami ir bendruomenių reikalams, jų atnaujinimui skiriamos ES lėšos.

                 Krizė privertė vykdyti žemutinių savivaldos grandžių reformas Vokietijoje, Prancūzijoje ir kitose ES valstybėse – kad būtų sutaupytos ir racionaliau paskirstytos lėšos. Ir Vilniuje imtasi panašių priemonių. Iki reorganizacijos sostinėje veikė 21 seniūnija. Dabar liko tik penkios ir vienuolika savivaldybės biurų. Dauguma diskusijos dalyvių pripažino, kad reikia ieškoti būdų lėšų taupymui, tačiau kritiškai atsiliepė apie šią reformą.

Dalintis:
2013 12 15 aldona
Regite?:stiprus ir liaudiskas rasinys Justo Paleckio ,tai ir komentarai-musiskiai,mano supratimu,teisiausias Jono tarsi autorius dalyvautu fakte, o ne tirtu ji nesocdemiskai.Taigi,broliai kairieji,prasau nepamirskite,kurioje Jusu krutines dalyje plaka sirdis.Stepono Kairio vektorius,tiesa?
 
2013 12 13 Warezmusic
 
2013 12 13 ObsestTus
 
2013 12 13 poopsyncEvavy
 
2013 12 11 TomAmoubzoome
 
2013 12 10 Avoittigsnuts
 
2013 12 10 dvyvnyssj
 
2013 12 08 jonas
apacia,respublikos stuburas,ne taip sulankstytas ir ne taip lankstosi,todel virsuje daug neigalumo man nesyk asmeniniame ruskaname socialume stringa toksai vaizdinys: kai kurie seimo constanta nariai sedi invalido vezimelyje,tiesa, prabangiame...
 
2013 12 07 Rina
Senamiesčio namuose Vilniuje (manau, kad ir kituose didmiesčiuose) ypač prasta padėtis, kuriant bendruomenes. Gyventojai mieliau nuomoja butus, užuot galvoję apie bendruomenes. O problemų daug - suniokoti kiemai, pilni svetimų, ne namo gyventojų mašinų, rūkorių iš gretimų kolegijų ir mokyklų ir t. d. Nevalytos laiptinės. Neremontuojami stogai ir balkonai... Daug ką padėtų išspręsti bendruomenės - deja.
 
2013 12 05 Justas-Emiliui
Turėjau progą, gerbiamas Emili, įsitikinti Jūsų sumanumu ir energija sumanymus įgyvendinant. Tad linkiu ir ateityje sėkmės stiprinant bendruomeniškumą.
1 iš 2

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Еl. pašto adresas: 
Komentaras: