Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

"Padėkime Žemei - padėkime sau" dalyvių pasiūlymai

Deividas Marcinkevičius: ,,Įjungus taupymo režimą“

Sveiki. Paskutiniu metu mano šeima gyvena ,,įjungus taupymo režimą“. Taupom daug ką, pradedant elektros naudojimu, baigiant savų norų apribojimu. Taip pat yra galioja tam tikros prievolės, kurių laikytis privalo visi mūsų šeimos nariai. Viena iš jų- šiukšlių rūšiavimas. Na gal tai ir ne prievolė, bet tiesiog būtinas dalykas. Ir visą tai mes darom ne vien dėl to, jog tai naudinga mums patiems, bet ir kaip bebūtų keista, tai yra nors ir menkas, bet reikšmingas indėlis mūsų planetos- Žemės gerovei. Tad nusprendžiau jums parašyti apie tai, kaip mano šeimai sekasi keisti gyvenimo būdą, kokie sunkumai, kliūtys iškyla, ir kaip mes jas įveikiam norėdami gyventi ,, žaliai “.

Taigi, viskas prasidėjo tada, kai mūsų šalį užklupo toji baisioji ir nelauktoji krizė . Ji mūsų šeimą, kaip ir daugelį Lietuvos ar pasaulio šeimų, palietė tiesiogiai. Sumažėjo finansai, atsirado tam tikri apribojimai darbuose ir taip toliau, ir panašiai. Tad nusprendėm pritarti taip dažnai girdimam patarimui „ susiveržti diržus “. Bet tai padaryti nusprendėm kiek kitaip. Pirmiausia atkreipėm dėmesį į visas gaunamas sąskaitas ir nusprendėm , kad jos mums yra tikrai per didelės. Nutarėm jas mažinti įvedant taupymo planą. Plano tikslas nebuvo visiškas savęs suvaržymas, ar baisių, diktatoriškų taisyklių įvedimas, bet tiesiog kai kurių įsisenėjusių ir nenaudingų įpročių panaikinimas, ar tiesiog nepamiršti atlikti šiokius tokius nedidelius įsipareigojimus. Nieko nelaukdami pradėjom vykdyti taupymo planą, pirmiausia sumažindami elektros naudojimą. Pirmasis nukentėjo kompiuteris ir buvo sutrumpintas laikas būnant prie jo. Nusprendėm, jog jeigu nėra svarbių darbų atliekamų kompiuteriu, o prie jo  sėdima tik norint  papramogauti, tad tam turėtų užtekti vienos  valandos vienam šeimos nariui per dieną. Žinoma, aš kaip ir  dauguma jaunimo, prie kompiuterio praleidžiu kur kas daugiau laiko nei tėvai, tad man laikytis  šio reikalavimo buvo sunkiausia. Bet nieko nepadarysi, teko sutrumpinti interneto svetainių sąrašą kuriose dažniausiai lankydavausi, ir pasilikti tik pačias mėgstamiausias ir naudingiausias. Iš pradžių prie to priprasti buvo labai sunku, bet dabar neviršyti vienos valandos limito, vieni juokai.

Taip pat pasinaudoję elektriniais prietaisais nusprendėm juos išjungti iš elektros lizdo, nes teko girdėti, jog nors ir prietaisas išjungtas, bet jo laidas neištrauktas iš elektros lizdo, vis tiek yra naudojama šiokia tokia elektros energija. Nepamiršti išjungti daiktų  iš elektros lizdo buvo ypač sunku, tad prie visu prietaisų išjungimo mygtukų priklijavome nedidelius lipdukus su užrašu ,, Nepamiršk ištraukti laido“. Taigi, situacija gerokai pagerėjo. Dabar mūsų namuose yra tik du nuolat elektrą naudojantys prietaisai, tai šaldytuvas ir elektrinis laikrodis. O primenantys lipdukai dabar jau nebereikalingi, nes ištraukti elektros kištuko niekada nepamirštam. Šis veiksmas tarsi įaugo mūsų galvose ir atliekam jį net negalvodami, tiesiog savaime.

Dar išjunginėjam apšvietimą kai jo nereikia. Pavyzdžiui kam, vakare žiūrint televizorių , reikia šešių po 40 W  lempučių kurios yra mūsų kambario šviestuve. Tad nusipirkom gražių, pastatomą  šviestuvą į kurį įsukom 60 W lemputę. Taip ir elektros energijos sutaupoma, ir kambaryje sukuriama jauki vakaro atmosfera. Taip pat ketiname  naudoti  nors ir brangesnes, bet ekonomiškesnes, energiją taupančias lemputes.

Sumažinom ir vandens vartojimą. Dabar vietoj maudymosi vonioje, renkamės nors ir ne tokį prašmatnų, bet taupesnį prausimąsi duše. Taip pat mamą pripratinau  plauti indus vandens prileistoje kriauklėje, o ne po tekančiu vandeniu, kaip iki tol ji buvo įpratus. O tėčiui įrodžiau, kad nėra nieko naudingo dantis valytis palikus atsuktą čiaupą, juk nuo to dantys tikrai nebus švaresni.

Beje pastebėjom, jog karšto vandens sunaudojame kur kas daugiau negu šalto, nors jų suvartojimas turėtų būti apylygis. Supratom, kad kažkas yra netaip, tad padarėm eksperimentą.  Į 10 L talpos kibirą pripylėm šalto vandens ir stebėjom besikeičiančius skaitliuko skaičiukus. Jis nemelavo, parodė kad prileidom lygiai 10 L. Tačiau karšto vandens  skaitliukas vos mums nesukėlė šoko. Prileidom tuos pačius 10 L karšto vandens, bet skaitliukas prisuko 17 L ! Taigi, tuoj pat buvo paskambinta vandens tiekimo įmonei ir užsiregistruota dėl skaitliuko pakeitimo.  Vėliau paaiškėjo, jog jis buvo sugedęs. Apmaudu, kad gedimo nepastebėjom anksčiau ir ilgai mokėjom tiesiog už nieką.

Kitas didelis žingsnis vykdant taupymo planą , buvo sumažinti važinėjimą nuosavais automobiliais, o jų mes turime du.  Abu yra tėvų. Taigi jie pradėjo vengti važinėjimo abejais automobiliais ir stengiasi apseiti  su vienu. Taip pat visuomeniniu transportu naudojamės daug dažniau nei anksčiau. Tad greitai  tikriausiai visiškai atsisakysime vieno automobilio.

Dabar norėčiau papasakoti apie apsipirkinėjimą, kuris suryja vieną didžiausią finansų dalį.  Anksčiau apsipirkinėdavome dažnai ir daug. Dabar apsipirkinėjam dažniausiai vieną kartą per savaitę ir tiek, kad užtektų visai savaitei. Taip pat pastebėjom, kad dažnas lankymasis parduotuvėse yra labai neekonomiškas nes dažnai kyla pagunda nusipirkti tai, ko tikrai nereikia, kitaip sakant visokio šlamšto.  O toks savaitinis apsipirkinėjimas žymiai naudingesnis, nes sudaromas pirkinių sąrašas, stengiesi pirkti tik tai kas jame parašyta ir  perniek nenueina daugybė pinigų. Ir atliekų prisikaupia kur kas mažiau. Na, o kalbant apie atliekas, mūsų šeimoje jos jau seniai rūšiuojamos. Rūšiuojam jau nuo tada, kai dar retame kieme stovėjo atliekų rūšiavimo konteineriai. Ir mūsų daugiabučio kieme jų dar nebuvo, tad tekdavo surūšiuotas šiukšles nešti nemenką atstumą, iki artimiausių  atliekų rūšiavimo konteinerių. Atrodydavo kam to reikia, dėl ko čia stengiuosi, bet išmesti šiukšles į savo kieme esantį  bendrų atliekų konteinerį kažkaip nekildavo ranka. Na, o dabar jau keli metai kai trijų spalvų rūšiavimo konteineriai stovi ir mūsų kieme.  Džiugu matyti, jog žmonės noriai rūšiuoja atliekas  nes konteineriai tik ištuštinti, tuoj pat  vėl pripildomi skrupulingai surūšiuotų atliekų. Tikriausiai pagaliau žmonės pradėjo suprasti, kad tai naudinga ne vien Žemei, bet ir jiems patiems, ir ateinančioms kartoms.

Štai, regis, ir viską parašiau ką norėjau.  A, tiesa, tikriausiai jums kilo klausimas, argi pasiteisino taupymo pastangos. Be abejo taip. Jau po pirmo taupymo mėnesio sąskaitos už buto aptarnavimus buvo ženkliai mažesnės už ankstesnes. O kur dar sutaupyti pinigai už kurą, pirkinius... Na, o sutaupytus pinigus galima investuoti kur kas geresniems tikslams. Dabar visiems  tokiu sudėtingu metu rasis vis daugiau taupančių žmonių, ir taip bus tikrai padėta Žemei, tuo pačiu padėta sau. Tad kita vertus, tokie sudėtingesni momentai, kaip ir esantis dabar, gal  visai ir naudingi...

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Komentaras: