Europos Sąjunga – tai dinamiškumas, iniciatyvumas, kūrybiškumas.
Tai – atjauta bei parama silpnesniajam. Ištieskime ranką vienas kitam!


   
Paieška:
0Kontaktai

Nuotraukų galerija

Video galerija

Europos Parlamento nario
Justo Paleckio biuras Vilniuje:

Pylimo g. 12-10, 01118 Vilnius
Tel. (8 5) 266 3056
Tel., faks. (8 5) 266 3058
El. paštas:biuras[kilpelė]paleckis.lt


Bičiuliai internete:

Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Juras Požela
Algirdas Sysas

 

 

 

Komentarai „Veide“

Keisti dešiniųjų žaidimai gali sugriauti sutartį ir viltį (2009.04.06 - Nr. 14) (2009 04 06)

 

Būdamas socialdemokratas aš paprastai džiaugiuosi, kai bet kurioje Europos šalyje atsiranda galimybė vyriausybę sudaryti kairiosioms politinėms jėgoms. Tačiau praėjusią savaitę, išgirdęs naujienas iš Prahos, jokio pasitenkinimo nejaučiau.

Čekijoje žlugo dešiniųjų koalicija. Bet džiaugsmo nedaug. Čekija pirmininkauja Europos Sąjungoje, kai pasaulį krečia krizės audra. Dvidešimties galingiausių pasaulio šalių susitikime Londone nusipelnėme geresnio atstovavimo nei dabar: Europos laivas pusiau nuleistomis burėmis ir vairininkai drebančiomis rankomis. Be to, didžiulėmis visos Europos politikų pastangomis būtent dabar taip reikalinga sunkmečiu Lisabonos sutartis iš miražo virsta realybe. Bet...

Čekų politikų gebėjimu įgyvendinti šią misiją abejota dar pirmininkavimo išvakarėse. Juk visiems įsiminė ryški Nicolas Sarkozy pernykštė lyderystė ES. Įpusėjus Čekijos pirmininkavimui stiprėja nuomonė, kad šalies europinė politika silpna ir chaotiška. Ko gero, laikas kviestis Prancūzijos prezidentą, kuris jau siūlėsi ir mielai grįžtų papirmininkauti...

Pusmetį trunkantis kiekvienos šalies narės pirmininkavimo ES principas, ypač po 2004-ųjų plėtros, yra neefektyvus. Todėl Lisabonos sutartyje ir numatyta įsteigti ES prezidento ir užsienio reikalų ministro (tiesa, kitu pavadinimu) institucijas, sustiprinti EP ir nacionalinių parlamentų teises, o pirmininkaujančios šalies įgaliojimus gerokai apriboti.

Lisabonos sutarties įgyvendinimą sustabdė Airijos referendumo "ne". Dabar nuotaikos Žaliojoje saloje pasikeitė. Apie 70 proc. airių pasisako už Lisabonos sutartį. Nenuostabu: jei ne ES ir dalyvavimas euro zonoje, Airijos būtų laukęs Islandijos likimas – valstybės bankrotas. Be to, Briuselis padarė nemažą nuolaidą. Lisabonos sutartis numatė ES komisarų skaičiaus sumažinimą iki dviejų trečdalių ES valstybių narių skaičiaus, bet airių prašymu nutarta palikti dabartinį atstovavimą – kiekvienai šaliai po komisarą. Tad tikimasi, kad šių metų spalį airiai ištars "taip".

Skeptiškas konservatyvių Čekijos politikų, ypač prezidento Vaclavo Klauso, požiūris į didesnę ES integraciją iki šiol per daug nekliūdavo. Tačiau po vyriausybės žlugimo kaip tik jis gauna kozirinę kortą dėl Lisabonos sutarties. Žinoma, ekscentriški V.Klauso pareiškimai dėl klimato atšalimo, raginimai krizės metu mažinti socialines išmokas kelia nepasitenkinimą Briuselyje. Bet dabar tik simbolinius įgaliojimus turinčio prezidento rankose – naujos šalies vyriausybės sudarymo nytys.

Lisabonos sutarties dar neratifikavo Čekijos parlamento Senatas, kuriame dominuoja euroskeptiškai nusiteikę konservatoriai. Tuo tarpu žemieji parlamento rūmai turėjo apsispręsti dėl JAV priešraketinio radaro dislokavimo šalyje. Nors diduma Čekijos visuomenės nepritaria tam, o daugiau nei du trečdaliai piliečių pasisako už glaudesnę ES integraciją, dešiniųjų politikų luomas spaudžia dėl prieštaringo sandėrio. Senatas turėjo patvirtinti Lisabonos sutartį, jeigu žemieji Deputatų rūmai pritartų JAV lokacinės stoties įrengimui. Dabar net šiai abejotinai galimybei iškilo grėsmė. Jeigu V.Klauso paakintas Čekijos parlamento Senatas balsuos prieš, Lisabonos sutartis apskritai gali žlugti. Juk po Lisabonos sutartimi iki šiol nėra ir kito dešiniojo politiko – Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio parašo. Mano kolega, vokiečių krikščionims demokratams EP atstovaujantis Elmaras Brokas, po Čekijos vyriausybės žlugimo prisipažino nusišluostęs apmaudo ašarą. Šis iškilus dešinysis politikas išgyvena dėl savo bendrapartiečių Prahoje. Juk Lisabonos sutarčiai įstrigus dėl keistų žaidimų Rytų Europoje ES susiskaldymas tik padidės, o "dviejų greičių" Europos atsiradimas gali tapti neišvengiamas. Lietuva kartu su kitomis naujokėmis spėtų tik į lėtąjį integracijos traukinį. Tai reikštų atsilikimą ir vilties pasivyti apčiuopiamoje ateityje pirmyn pažengusius palaidojimą.

http://www.veidas.lt/lt/leidinys.full/49d46e9a64157

Dalintis:

Jūsų komentaras:

Vardas, pavardė: 
Komentaras: